2. Powłoka:

Są to materiały, którymi został pokryty rdzeń stalowy arkusza blachy. Ich głównym zadaniem jest ochrona rdzenia przed korozją. Równie ważną funkcją jest nadanie odpowiednich walorów estetycznych naszemu dachowi. Różne powłoki mają różną trwałość. Wybierając pokrycie z daną powłoką, należy określić warunki klimatyczne i lokalizację, np.: słone powietrze znajdujące się w klimacie morskim wpływa destrukcyjnie na powłoki poliestrowe.


Poniżej kilka przykładowych powłok:

  1. pl
  2. en
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
BLACHY DACHOWE
 wstępna charakterystyka
14 sierpnia 2017

1. Proces Produkcji:

Proces produkcji blach dachowych rozpoczyna się już na etapie wytapianie metalu w hucie. Zależnie od planowanej grubości oraz rodzaju rdzenia w hucie wytwarza się odpowiedni materiał. Następnie gotowe zrolowane blachy dostarczane są do fabryki, gdzie blacha trafia do maszyn tłoczących, które nadają jej pożądany kształt i wymiary.

Blachy Pruszyński - powłoka PURLAK (poliuretan) - PU50

Blachy Pruszyński - powłoka PURMAT (poliuretan matowy) - PUM50

Blachy Pruszyński - powłoka Colorcoat HPS 200

3. Rdzeń:

Pełni funkcję konstrukcyjną w blasze dachowej. Materiał, z którego jest wykonany, ma duże znaczenie. Blachy z rdzeniem z aluminium są lżejsze i zazwyczaj mają dłuży okres gwarancji (zależy to też od grubości rdzenia i rodzaju powłoki) niż z rdzeniem ze stali. Czasami podobne modele blachy dachowej są wykonane z różnych materiałów i powłok, jak ma to miejsce w modelu Plannja Emka.

Blachy Pruszyński - powłoka Poliester połysk - PS25

Plannja Emka stal

Zestawienie podstawowych właściwości:

Blacha na rąbek stojący - jedna z najstarszych technologii stosowanych w pokryciach dachowych. Pasuje dla większości stylów architektonicznych.

Blachodachówka - jest eleganckim i trwałym pokryciem dachowym, nadającym się na wszystkie rodzaje dachów stromych. Jest dostępna w wielu modelach, powłokach i kolorach.

5. Szerokość arkusza a szerokość krycia:

     Szerokość arkusza to szerokość od jednej jego krawędzi bocznej do drugiej. Szerokość krycia jest to odcinek szerokości dachu, jaką jest w stanie pokryć jeden arkusz blachy. Zawsze arkusze blachy zachodzą na siebie, dlatego szerokość arkusza jest większa, niż szerokość krycia. Skutkuje to tym, że ilość blachy potrzebnej do pokrycia dachu jest większa niż fizyczna powierzchnia dachu.

 

6. Rodzaje przetłoczeń:

     Blacha trapezowa - wysokie przetłoczenie nadaje jej sztywność. Z uwagi na swoją wysoką wytrzymałość stosowana jest na dachach o dużej powierzchni. Z tego powodu są stosowane przy budowie dużych obiektów przemysłowych i handlowych.

4. Moduł:

Najmniejszy, regularnie powtarzający się element składowy blachodachówki. W zależności od producenta i modelu, może różnić się wymiarami. Arkusze blachy dachowej złożone z 1 lub 2 modułów, nazywane są blachodachówkami modułowymi/panelowymi.

Przykładowy arkusz blachy modułowej (Blachy Pruszyński ARAD Premium)

Panel dachowy w kształcie gontu drewnianego - stanowi odpowiedź na coraz popularniejszy trend budowania domów z bali, zajazdów i restauracji o charakterze regionalnym.

Blachy Prószyński Na Rąbek

Blacha z posypką - lekkie pokrycie dachowe z posypką kamionkową. Do wyboru w różnych kształtach i kolorach.

 

Blachy Pruszyński - Bond blacha z posypką

Blachy Pruszyński - Regle panel dachowy

Blachy Pruszyński - Karo panel dachowy

Panel dachowy w kształcie rombu – jest to propozycja dla Klientów, którzy chcą, by ich dach wyglądał oryginalnie. Jest możliwość wykonania go w różnych powłokach i kolorach.

 

 

7. Gwarancja - generalnie gwarancje udzielane przez producentów blach dachowych można podzielić na 2 rodzaje:

Gwarancja techniczna - dotyczy funkcjonalności mechanicznej produktu. Zapewnia, że arkusze blachy nie ulegną uszkodzeniom mechanicznym przez wskazany okres czasu. Obejmuje ona korozję perforacyjną, czyli wystąpienie dziury w gładkiej powierzchni produktu.
         Gwarancja estetyczna - dotyczy trwałości zewnętrznej powlekanej powierzchni produktu. Zapewnia, że powłoka i kolor pozostaną bez zmian przez wskazany okres czasu. Obejmuje ona odpryski, pęknięcia, łuszczenia powłoki z powierzchni produktu, jak też znaczące i nierównomierne różnice w kolorze.

 

Każdorazowo przy zakupie blachy dachowej należy się zapoznać z ogólnymi warunkami gwarancji - jest to zbiór zasad określających zarówno zakres odpowiedzialności i obowiązki producenta jak również warunki jakie musi spełnić kupujący aby nie utracić gwarancji.

 

 

 

Obecnie najczęściej wybieranym pokryciem dachowym jest blacha. Decydując się na nią mamy styczność z nieznanymi lub niezrozumiałymi dla nas pojęciami. Aby dokonać najlepszego wyboru musimy wiedzieć czym poszczególny blachy się od siebie różnią, rozumieć takie pojęcia jak rdzeń, powłoka czy moduł a także mieć podstawową wiedzę na jakie parametry blachy należy zwrócić uwagę przy zakupie. Bardzo ważnym aspektem jest również gwarancja, co ona oznacza w przypadku pokrycia dachowego? czym się różni gwarancja estetyczna od technicznej? Na te i inne pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

 

 

Informacje:

 

 

Kontakt:

 

JETRO Karol Walo
Świdry 1F

21-400 Łuków

tel: 25 798 68 48

mail: jetro@jetro.com.pl

 

© 2017 by Marcin Jodełko