Materiały konstrukcyjne
Ściany
Wybór materiału konstrukcyjnego na ściany jest bardzo istotny. Od niego zależy trwałość naszego budynku. Na rynku można spotkać 3 podstawowe elementy konstrukcyjne:
- beton komórkowy (tzw. suporex, pustak itp.)
- pustak ceramiczny (Porotherm, Thermopor itp.)
- cegłę silikatową
Każdy z powyższych materiałów ma inne właściwości dotyczące gęstości, twardości, akustyki, przenikalności cieplnej itp. Dlatego warto określić listę priorytetów, którymi kierujemy się przy budowie domu i na ich podstawie podjąć właściwą decyzję.
Nasi Partnerzy
Zbrojenie
Żelazobeton, czyli konstrukcje betonowe wzmocnione stalą, mają zastosowanie w budownictwie już od wielu lat. Stal to podstawa zbrojenia stropów, ścian, fundamentów, czy też schodów.
Nasi Partnerzy
Fundamenty
Fundament stanowi podstawę domu. Dobrze wykonany ogranicza możliwości powstawania późniejszych uszkodzeń budynku.
Myśląc „fundament” bardzo często mamy na myśli ławę fundamentową, bloczki betonowe itp. Jednak istotną rolę pełni również izolacja przeciwwodna fundamentu oraz jego właściwe ocieplenie.
Nasi Partnerzy
Chemia, zaprawy
Zakładkę „chemia budowlana” można wszędzie, gdzie tylko pojawia się temat budowy, remontu. W przypadku materiałów konstrukcyjnych mamy na myśli różnego rodzaju kleje: do betonu komórkowego i ceramicznego, zaprawy murarskie, grunty.
Wśród materiałów konstrukcyjnych beton odgrywa kluczową rolę. Coraz więcej osób przy drobnych remontach decyduje się na samodzielne wykonanie betonu – niekoniecznie przy użyciu betoniarki. Popularność zdobywa beton w workach, do którego wystarczy dodać wody i wymieszać mieszadłem w np. wiadrze.